«Արցախի այսօրվա տարածքը ռուսները վարձակալությամբ վերցնելու են Ադրբեջանից». Թորոս Ալեքսանյան
Երեքշաբթի, 28 դեկտեմբերի, 2021 թ., 00:42
Վերլուծաբան Թորոս Ալեքսանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Ժողովուրդ ջան մի զարմացեք, որ ՀՀ իշխանությունը վերջնականապես հրաժարվում է Արցախից, դա նախօրոք պայմանավորված է եղել մյուս բոլոր խաղացողների հետ:
Արդեն մեկ անգամ գրել եմ, հիմա նորից հիշեցման կարգով գրեմ, որ Արցախի այսօրվա տարածքը (ռուս խաղաղապահների վերահսկողության տակ գտնվող) ռուսները վարձակալությամբ վերցնելու են Ադրբեջանից՝ իրենց ռազմաբազան զետեղելու համար: Դե յուրե այն կհամարվի Ադրբեջանի անքակտելի մաս, սակայն Ադրբեջանի սուվերեն իրավունքը չի տարածվի այնտեղի վրա ու ադրբեջանական օրենքները այնտեղ չեն գործի, կգարծեն ռուսական ռազմաբազայի համար սահմանված հատուկ օրենքներ:
Արցախի Հանրապետությունը կլուծարվի, Արցախի զինված ուժերը կցրվեն, ադմինիստարցիայի գլխին կկանգնի ռազմաբազայի ղեկավարը (ռուս գեներալ), դպրոցներում ու ԲՈՒՀ-երում երկլեզու համատեղ դասավանդում կլինի (ռուսերեն և հայերեն), արցախահայությանը կտրվի կրոնական ու մշակութային ինքնավարություն, այն արցախահայերը, որքեր հիմա զինվորականներ են կներգրավվեն ռուսական ռազմաբազայում որպես ռուսական բանակի զինծառայող, արցախահայությունը կառաջարկվի ընտրություն կամ ռուսական քաղաքացիություն ընդունել, կամ ադրբեջանական քաղաքացիություն ընդունել, բնական է, որ բոլորը կնդունեն ռուսականը, ու դա նախատեսված է անել գոնե մոտակա 49 տարիների համար»: