«Դատախազության ու Հակակոռուպցիոն կոմիտեի հարաբերությունների հրապարակային պարզումը մտահոգիչ է». Դանիել Իոաննիսյան
![]() 265 Չորեքշաբթի, 19 հունվարի, 2022 թ., 10:42 ԻՔՄ համակարգող, Հանրային խորհրդի անդամ Դանիել Իոաննիսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Հակակոռուպցիոն կոմիտեի՝ այսօր տարածած հայտարարության մեջ, ըստ էության, ասվում է, որ գլխավոր դատախազն ապօրինի որոշում է կայացրել Վլադիմիր Գասպարյանի գործով: Դատախազության ու Հակակոռուպցիոն կոմիտեի՝ այսօրվանից արդեն հրապարակային հարաբերությունների պարզումը բավականին մտահոգիչ է: Եվ խնդիրն այստեղ ոչ միայն Վլադիմիր Գասպարյանի գործն է: Կան մի շարք կոռուպցիոն գործեր, որոնք որոշակի փակուղում են հայտնվել: Եվ այդ քրեական գործերի զգալի մասն այդտեղ է հայտնվել քննության որոշակի փուլում դատաիրավական համակարգի այս կամ այն օղակի կայացրած վիճելի որոշումների արդյունքում: Այս ֆոնին առավել արդիական է դառնում «Իրազեկ քաղաքացիների միավորման» առաջարկը, որով նախատեսվում է որոշակի անկախության տալ Դատախազության՝ կոռուպցիոն գործերի հսկողությունն իրականացնող ստորաբաժանմանը և շատ լուրջ չափորոշիչներով (և մրցույթով) ընտրել այդ ստորաբաժանման դատախազներին: Կարծում եմ, որ այս տխուր իրավիճակն առիթ է ստեղծում, որ լրջորեն քննարկենք Դատախազությունում կոռուպցիոն հանցագործությունների քննության հսկողության առանձին կարգավորումների ներդրման կարիքը»: Աղբյուրը` Դանիել Իոաննիսյան |