«Առաջիկայում նման պայմանավորվածություն ձեռք կբերվի Անկարայի և Բաքվի միջև». Արմեն Պետրոսյան
![]() 594 Հինգշաբթի, 20 հունվարի, 2022 թ., 16:48 Արևելագետ Արմեն Պետրոսյանի գրառումը. «Թուրքիայի իշխանությունները երկրում առաջացած ֆինանսատնտեսական և արժութային ճգնաժամը փորձում են մեղմել նաև որոշ երկրների հետ սվոփ համաձայնագրի ստորագրմամբ՝ ԿԲ արտարժույթի պահուստները համալրելու նպատակով: Արդեն իսկ ուրջ 5 միլիարդ դոլար ծավալով սվոփ համաձայնագիր է ստորագրվել ԱՄԷ-ի հետ։ Մեծ հավանականությամբ առաջիկայում 1 միլիարդ եվրոյի չափով նման պայմանավորվածություն ձեռք կբերվի Անկարայի և Բաքվի միջև։ Վերոնշյալը փաստում է այն մասին, որ Էրդողանի վարչակարգն զգալի ներուժ է կենտրոնացրել՝ նախագահի պատկերացրած տնտեսության մոդելին հասնելու համար։ Այս համատռքստում չի բացառվում, որ Թուրքիայի համար որոշակի կարևորություն են ներկայացնում անգամ Հայաստանի հետ խիստ սահմանափակ, բայց այնքան անհրաժեշտ տնտեսական հարաբերությունները...»: Աղբյուրը` Արմեն Պետրոսյան |