«Արցախը, եթե այս վիճակում դիմի Ռուսաստանին, որևէ մեկդ նրան մեղադրելու իրավունք չեք ունենալու»․ Ա․ Ղազարյան
Շաբաթ, 09 ապրիլի, 2022 թ., 23:54
Ծրագրավորող, մաթեմատիկոս Արթուր Ղազարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․ «Արցախը՝ Հայաստանի հակահայ իշխանությունների և նրանց կից գրպանային քաղաքագետների, արվեստագետների և ուղղակի «գետների» շնորհիվ, մնացել է միայնակ իր խնդիրներով։
Հայաստանի վարչապետը փաստացի ձեռքերը լվացել է Արցախից ու Ադրբեջանի՝ իր մտերիմ գործընկերոջ հետ անցել է Հայաստանը պատառ-պատառ անելու գործընթացին, ձեռքի հետ ցեխ շպրտելով ռուսների վրա։
Հայաստանի վարչապետը հանդիսանում է Ադրբեջանի շահերի պրովայդերը Հայաստանում։
Բանակը չունի շտաբի պետ։ Ռազմարդյունաբերական կոմիտեն չունի ղեկավար։ Նրանց բյուջեն կրճատել են 2,5 մլրդ դրամով։ ՊՆ նախարար է նշանակվել մի պատմաբան, որի ծառայության ընթացքի արկածները բոլորդ գիտեք։ ԲՏ նախարարությունը՝ ինչպես միշտ, ղեկավարում է չգիտես ով։
Արցախի իշխանության ներսում էլ կան ներդրված նիկոլական թևի վառ ներկայացուցիչներ, որոնցից Արայիկ Հարությունյանը լավ կանի ազատվի, օրինակ Հայկ Խանումյանից։
Արցախը, եթե այս վիճակում դիմի ուղղակի Ռուսաստանին, որևէ մեկդ այստեղ նրանց մեղադրելու իրավունք չեք ունենալու։
Մարդիկ գոյութենական խնդրի առաջ են, իսկ դուք այստեղ մուկ եք տշում»։