Կիևում Ժողովուրդների բարեկամության հուշարձանի ապամոնտաժման ժամանակ ռուս բանվորի գլուխը պոկվել է
Կիևի քաղաքապետ Վիտալի Կլիչկոն առաջարկում է Ուկրաինայի մայրաքաղաքում գտնվող Ժողովուրդների բարեկամության կամարը վերանվանել Ուկրաինացի ժողովրդի ազատության կամարի։
Երեքշաբթի ավելի վաղ ուկրաինական Strana-ն հայտնել էր, որ Կիևում սկսել են ապամոնտաժել ռուս և ուկրաինացի աշխատավորներին նվիրված հուշարձանը Ժողովուրդների բարեկամության կամարի տակ։
Կլիչկոյի խոսքով՝ նախատեսվում է մինչև երեկո ավարտել երկու բանվորների քանդակների ապամոնտաժումը։ «Մենք կվերանվանենք տիտանի թիթեղներից պատրաստված կամարը։ Հին խորհրդանիշները նոր նշանակություն են ստանում։ Եվ մենք այն կներկենք Ուկրաինայի դրոշի գույներով։ Ես ստորագրել և ներկայացրել եմ որոշման նախագիծ, որը Կիևի քաղաքային խորհուրդը կքննարկի հաջորդ նիստում»,- գրել է Կլիչկոն Telegram-ի ալիքում։
Ուկրաինայում ապակոմունիզացիայի գործընթացը օրինականացվել է 2015 թվականի մայիսի 21-ին ուժի մեջ մտած օրենքների մի ամբողջ փաթեթով։