«Ոչ մի ռուբլով վճարում». ֆինները պատրաստվում են դադարեցնել գազի մատակարարումը Ռուսաստանից
Ֆինլանդիայի իշխանություններն ու ընկերությունները պատրաստվում են նրան, որ Ռուսաստանից բնական գազի մատակարարումը կդադարեցվի արդեն հաջորդ ամիս, հայտնում է Helsingin Sanomat-ը։
Հրապարակման մեջ ընդգծվում է, որ մատակարարման խափանումների ռիսկը իրական է համարվում։
Բնական գազի դերը Ֆինլանդիայում էներգիայի արտադրության մեջ փոքր է և կարող է փոխարինվել, սակայն արդյունաբերությունն օգտագործում է գազը՝ որպես հումք։
Հրատարակության համաձայն՝ վառելիքի վերամշակման ընկերությունը՝ Ֆինլանդիայում բնական գազի խոշորագույն սպառողներից մեկը, արդեն պատրաստվել է մատակարարման խափանմանը։ Իր նավթավերամշակման գործարանում նա փորձարկել է պրոպանի օգտագործումը՝ որպես բնական գազի փոխարինող:
Ֆինլանդիան որոշել է չվճարել ռուսական գազի համար ռուբլով, ապրիլի վերջին ասել է Ֆինլանդիայի եվրոպական հարցերի և ունեցվածքի կառավարման նախարար Տիտտի Տուպուրայնենը։ Նրա խոսքով, կառավարությունը դրա շուրջ համաձայնության է եկել դեռևս ապրիլի սկզբին։ Gasum-ի գործադիր տնօրեն Միկա Վիլյանենը ասել է, որ ընկերությունը նախապատրաստում է Ռուսաստանի կողմից ուղարկված նամակի իրավական գնահատականը, որի պատասխանը պետք է տրվի մայիսին: Կառավարության դիրքորոշումը հաղորդվել է Գասումի ղեկավարությանը։ «Հստակ գիծ կա՝ ռուբլով վճարումներ չեն կատարվի»,- ասել է նախարարը։
Չի բացառվում, որ մայիսի 21-ին դադարեցվի ռուսական գազատարի մատակարարումը Ֆինլանդիա և Եվրոպայի մեծ մաս, հայտնում է ՓՐԱՅՄ-ը։