Ռուսական բանակը հիմնարար թերություններ ունի. Ռուսաստանը կրկնում է նույն սխալները. #TheNewYorkTimes
Մինչ Ռուսաստանի Դաշնությունը երբեմն-երբեմն հաջողություններ է ունենում Արևելյան Ուկրաինայում, նրա «դանդաղ և աստիճանական» տեմպերը սպառում են ռուս զինվորականներին: Երկիրը շարունակում է կրկնել սեփական սխալները. Այդ մասին գրում է The New York Times-ը։
Փենթագոնի ներկայացուցչի խոսքով՝ ռուսական բանակի ընդհանուր մարտական ​​հզորությունը նվազել է մոտ 20%-ով։
Դեռ ապրիլին Կրեմլի ղեկավար Վլադիմիր Պուտինը նշանակեց իր զորքերի նոր հրամանատար գեներալ Ալեքսանդր Դվորնիկովին։ Նման քայլը դիտվում էր որպես խոստովանություն, որ Ռուսաստանը ձախողել է պատերազմի նախնական պլանը:
Ռուս օդաչուները շարունակում են ռիսկային վարքագիծ դրսևորել, ինչպես դա արեցին ուկրաինական տարածք լայնամասշտաբ ներխուժման սկզբում. հարվածելուց հետո նրանք անմիջապես վերադառնում են ռուսական տարածք՝ օդային գերակայություն հաստատելու փոխարեն։
Միաժամանակ, Ռուսաստանը որոշակի առաջընթաց է գրանցել Ուկրաինայի արևելքում՝ շնորհիվ կրակային ուժերի կենտրոնացման և մատակարարման գծի կրճատման։ Սակայն ուկրաինացի զինվորականները նույնպես արագորեն վերանվաճում և վերադարձնում են երկրի որոշ հատվածներ։
«Ռուսական զորքերը կարճ ժամանակով գրավեցին Խարկովը: Ուկրաինացիները հակահարձակման անցան և հետ վերցրեցին Խարկովը: Մենք տեսանք, որ նրանք շատ դանդաղ և անարդյունավետ էին շարժվում մարտի դաշտում»,- ասել է պաշտպանության նախարար Լլոյդ Ջ. Օսթինը:
Չնայած Դվորնիկովի նշանակմանը, ներխուժումն Արևելք չի ընթանում «առանձնահատուկ ձևով», քանի որ Ռուսաստանին չի հաջողվել փոխել իր բանակի բնավորությունը։ Նրա բանակում կան խորը և հիմնարար թերություններ, որոնք հնարավոր չէ շտկել ընդամենը մի քանի շաբաթվա ընթացքում: