Facebook բիզնես մոդելի ստեղծողը որոշել է հեռանալ կորպորացիայից
![]() 1278 Հինգշաբթի, 02 հունիսի, 2022 թ., 18:54 Ամերիկյան Meta-ի օպերացիոն տնօրեն Շերիլ Սանդբերգը որոշել է հրաժարական տալ։ Նա պաշտոնավարել է 14 տարի և, փաստորեն, ստեղծել է կորպորացիայի ողջ գործող բիզնես մոդելը: Սանդբերգը հայտարարել է իր հեռանալու մասին Meta-ի համար բեկումնային ժամանակաշրջանում, այժմ ընկերությունը փորձում է աճի նոր հնարավորություններ գտնել: Իր Facebook-ում նա հրապարակել է գրառում, որում հայտարարել է, որ աշնանը թողնելու է այդ պաշտոնը։ Տեքստում չի նշվում այս որոշման պատճառները, սակայն Սանդբերգն ընդգծել է, որ կազմակերպությունում մնացել է 14 տարի, թեև ի սկզբանե նախատեսում էր մոտ 5 տարի աշխատել սոցցանցի ստեղծող Մարկ Ցուկերբերգի մոտ։ Նրա խոսքով, այժմ ինքը պատրաստվում է բարեգործություն անել և կենտրոնանալ կանանց աջակցելու վրա։ Միաժամանակ նամակից բխում է, որ Սանդբերգը կմնա Meta-ի տնօրենների խորհրդում։ Նրա հայտարարությունից հետո ընկերության բաժնետոմսերն ընկել են 3%-ով։ Նշվում է, որ մինչ Facebook-ին միանալը Սանդբերգը բավականին պահանջված թոփ-մենեջեր է եղել տեխնոլոգիաների ոլորտում և եղել է Google-ի գլոբալ առցանց վաճառքի և գործառնությունների փոխնախագահը: Մինչ այդ աշխատել է ԱՄՆ-ի գանձապետարանում։ Ենթադրվում է, որ հենց նա է կառուցել Facebook-ի գովազդային մոդելը, որն ընկերությանը բերում է հիմնական եկամուտը. ընկերության եկամուտը Սանդբերգի ժամանումից հետո 153 միլիոն դոլարից հասել է 118 միլիարդ դոլարի (2021 թվականի դրությամբ): Սակայն վերջերս Սանդբերգն ավելի ու ավելի է հայտնվում սկանդալների կենտրոնում։ Ամենաաղմկահարույցներից մեկը տեղի ունեցավ 2016 թվականին, այնուհետև նրան քննադատեցին այն բանի համար, որ սոցցանցի տնօրենը ԱՄՆ նախագահական ընտրությունների ժամանակ չի պայքարում ֆեյքերի դեմ։ |
4021:30
11621:12
10221:06
Նիկոլ Փաշինյանը ներողություն է խնդրում (տեսանյութ)
11020:41
«Խարգ կղզին գրավելու ծրագիրն անխուսափելիորեն ձախողվելու է». Դանիել Դեյվիս
16920:09
«Բոլորը տվեք, Էկոնոմիկայի նախարարը վճարում ա». Նիկոլ Փաշինյանը ժենգյալով հաց գնեց արցախցուց (տեսանյութ)
26319:24
«Կարելի՞ ա ես իմ ձեռով փակցնեմ». «Շատ ուրախ կլինեմ». Նիկոլ Փաշինյանը քաղաքացուն ՀՀ-ի նշանակ տվեց (տեսանյութ)