«Այս ձախողումներն սկսվել էին 2018-ի իշխանազավթումից անմիջապես հետո». Արմեն Աշոտյան
![]() 163 Ուրբաթ, 17 հունիսի, 2022 թ., 23:24 ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանի գրառումը. «Հակիրճ ու սխեմատիկ ձևով ներկայացնեմ ձեզ, թե ինչպես է գահավիժել Հայաստանի դիրքորոշումն Արցախյան հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ: Մինչև 2018թ. մայիս՝ Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի ճանաչում, երաշխավորում և իրացում: 2018-ի հունիսից՝ Արցախի կարգավիճակը և անվտանգություն: 2020-ի նոյեմբերի 9-ից հետո՝ Արցախի կարգավիճակ: 2021-ի հունսի 20-ից հետո՝ Արցախի կարգավիճակ: 2022-ից՝ Արցախի անվտանգություն: Ահա ձեզ պատկերավոր կերպով Արցախի հարցում բանակցություններում Հայաստանը ներկայացնող դեգեներատների պաշտոնավարման արդյունքը, որոնք ապացուցվում են պաշտոնական հայտարարություններով և փաստաթղթերով: Ի դեպ, հիշեցնեմ, որ այս դիվանագիտական ձախողումներն ու ճակատագրական և/կամ միտումնավոր սխալներն սկսվել էին 2018-ի իշխանազավթումից անմիջապես հետո: Հետևությունները թողնում եմ ձեզ»: Աղբյուրը` Արմեն Աշոտյան |