Լիտվան սահմանափակել է նաև բեռների ճանապարհային տարանցումը դեպի Կալինինգրադ
Կալինինգրադի մարզի մամուլի ծառայությունը հայտարարել է, որ Լիտվան երկարացրել է Ռուսաստանի Դաշնության այլ շրջաններից Կալինինգրադի մարզ արգելված ապրանքների և բեռնափոխադրումների ճանապարհային տարանցման սահմանափակումները։ Այս մասին հայտնում է Интерфакс-ը։
«Բեռնափոխադրումների տարանցման մասնակի սահմանափակումները վերաբերում են նաև Լիտվայով անցնող ավտոմոբիլային տրանսպորտին։ Ուստի, ինչպես նաև երկաթուղով, այդ ապրանքներն այսօր կարող են փոխադրվել միայն ծովային ճանապարհով»,- նշել են մամուլի ծառայությունից։ Գործակալությունը նշում է, որ այս տեղեկությունը միանգամից հաստատվել է մի քանի ընկերություններում, որոնք զբաղվում են ավտոմոբիլային տրանսպորտով։ Հրատարակությունը նշում է, որ Լիտվայի մաքսայինն արդեն մեքենաներ է տեղակայում բելառուսա-լիտվական սահմանին՝ Մեդինինկայի անցակետում։ Արդյունքում այնտեղ բեռնատար գնացքների մեծ հերթ է գոյացել։
Ավելի վաղ Լիտվական երկաթուղին ծանուցել էր Կալինինգրադին, որ հունիսի 18-ից կդադարեցվի ԵՄ պատժամիջոցների տակ գտնվող մի շարք ապրանքների տարանցումը։ Նախնական գնահատականներով՝ ապրանքների 40-50%-ը, որոնք փոխադրվում էին Կալինինգրադի և այլ շրջանների միջև, հայտնվել են փոխադրումների արգելքի տակ։