Ռուսաստանի քաղաքացիություն ունեցող օգտատերերին արգելել են մասնակցել անգլերենի TOEFL քննությանը
ETS ընկերությունը, որը անգլերենի թեստավորում է անցկացնում TOEFL համակարգի շրջանակներում, հրաժարվել է ռուսաստանցիներին գրանցել քննության համար։ Այս մասին հայտնի է դարձել օգոստոսի 2-ին։ Մարտին թեստավորումը դադարեցվել էր Ռուսաստանում և Բելառուսում, սակայն այս երկրների քաղաքացիները դեռ կարող էին օգտվել ծառայությունից արտերկրից։
«Ձեր մուտքը TOEFL-ի արտադրանքներին և ծառայություններին սահմանափակված է Օտարերկրյա ակտիվների վերահսկման գրասենյակի (ԱՄՆ գանձապետարանի ստորաբաժանում) պահանջներին համապատասխան»,- նման հաղորդագրություն է այժմ հայտնվում Ռուսաստանի քաղաքացիների անձնական օգտահաշվում, նույնիսկ եթե նրանք արտասահմանում են գտնվում։
IELTS-ը և TOEFL-ը քննություններ են, որոնք հաստատում են անգլերենի իմացությունը: Նրանք վարձով են տրվում սովորելու, արտագնա աշխատանքի կամ ներգաղթի համար: IELTS-ը պահանջված է Մեծ Բրիտանիայում, Ավստրալիայում, Նոր Զելանդիայում և Հարավային Աֆրիկայում: ԱՄՆ-ում հիմնականում ընդունվում են TOEFL-ի գնահատականները: