«Ռուսաստանը հետսովետական բոլոր երկրներից ունի պահանջներ»․ Հայկ Մանասյան
![]() 267 Կիրակի, 07 օգոստոսի, 2022 թ., 15:12 Բժիշկ Հայկ Մանասյանի գրառումը. «Ռուսաստանի և Արևմուտքի մասին, ինչպես նաև արևմտամետ քաղաքական պրոստիտուցիայի մասին պետք է իմանալ հետևյալը։ Այդ պահանջներից ելնելով Ռուսաստանը շատերին պատժել է, պատժում է ու դեռ պիտի պատժի։ Չկասկածեք։ Հիշեք 90-ականների Ադրբեջանը, 2008-ի Վրաստանը, 2020-ի Հայաստանը։ Բայց նշված և չնշված օրինակները մանրուք են այն ամենի դեմ, ինչ Ռուսաստանն արեց Ուկրաինայում։ Ու էդպես էլ կլիներ, եթե... Ու եկան սրանք իրենց լոլոներով, թե Ռուսաստանը պարտվում է, ջախջախվում է, կործանվում է, նահանջում է և այլն։ Եվ ինքնախաբեության այս շղարշը չեզոքացնում է ռուսական պատժիչ գործողության ազդեցությունը մնացած երկրների վրա, ու դասը դարձնում պակաս ուսանելի։ Հետևաբար նրանք, ովքեր կլինեն ուշիմ և ըմբռնող, կշահեն նրանց հանդեպ ովքեր կլինեն պնդաճակատ ու անընկալ։ Ռուսամետ քարոզիչները վաղուց են աղբանոցում։ Երկրին իշխում է նա, ով օրակարգ է թելադրում։ Եթե մեր երկրին իշխում ենք մենք, ապա օրակարգում Նեյտրալիտետն է»։ Աղբյուրը` Հայկ Մանասյան |