«Նիկոլի կողմից իշխանությունը վերցնելու գործում մեղավորների փնտրտուքն ի՞նչ է մեզ տալիս»․ Արսեն Բաբայան
![]() 269 Կիրակի, 14 օգոստոսի, 2022 թ., 02:06 «Հայրենիք» կուսակցության խորհրդի անդամ Արսեն Բաբայանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «2018-ին Նիկոլի կողմից իշխանությունը վերցնելու գործում մեղավորների փնտրտուքը, իսկ ավելի ճիշտ՝ իրար վրա գցելը, ի՞նչ է մեզ հիմա տալիս: Հենց հիմա, երբ Նիկոլը դեռ իշխանության է, որի հետևանքով էլ թշնամին հենց այս պահին կանգնած է կոկորդներիս: Ի՞նչ է դա տալիս մեզ, Հայրենիք երազողներիս ու պաշտպանողներիս: Վստահ եմ, որ ՈՉԻՆՉ չի տալիս: Առնվազն դրական իաստով՝ ոչինչ: Իսկ ի՞նչ է տալիս Նիկոլին ու թշնամում: Տալիս է ժամանակ, ուժ և նոր ազգադավ ծրագրերի իրագործման խոչընդոտների բթացում: Իսկ թե ով էր մեղավոր, ով ինչ արեց կամ չարեց, ով պիտի աներ կամ չաներ 2018-ին՝ կքննարկենք այն ժամանակ, երբ Նիկոլն այլևս (որպես իշխանություն, փաստացի և իրավաբանորեն) գոյություն չի ունենա»: Աղբյուրը` Արսեն Բաբայան |