«Մի ճշմարտություն կա, որ բոլորը պետք է իմանան». Իշխան Սաղաթելյան
![]() 251 Ուրբաթ, 09 սեպտեմբերի, 2022 թ., 22:36 «Դիմադրություն» շարժման համակարգող Իշխան Սաղաթելյանը ֆեյսբուքյան իր էջում տեսանյութ է հրապարակել՝ կից գրելով. «Mediahub-ի թղթակցի հետ խոսել ենք «Դիմադրության» շարժման ներսում և շուրջը տեղի ունեցող զարգացումների մասին։ Կարծում եմ՝ հարցազրույցը հատկապես կհետաքրքրի նրանց, ովքեր իրենց պարտքն են համարում փորձել վարկաբեկել մեզ կամ «հաստատվել» ընդդիմադիր դաշտում՝ մեր դեմ պայքար մղելով։ Ի դեպ, խոսել եմ նաև վարչապետի թեկնածուի խնդրի շուրջ ծավալված հանրային քննարկումների մասին։ Մի ճշմարտություն կա, որ բոլորը պետք է հստակ իմանան ու լավ հասկանան՝ ո՛չ Ռոբերտ Քոչարյանի, ո՛չ Սերժ Սարգսյանի, ո՛չ Դաշնակցության և ո՛չ էլ այս պայաքարի մասնակից որևէ այլ ուժի նպատակն ինքն իրեն, կամ իր շրջապատից որևէ մեկին վարչապետ դարձնելը չէ։ Մենք այդ սկզբունքով չենք աշխատում։ Նպատակն այլ է՝ դավաճան այս իշխանության հեռացումը։ Ավելի մանրամասն՝ հարցազրույցում»։ |