Լեհաստանը Ռուսաստանի հետ սահմանին փշալար է քաշում. ՌԴ-ի արձագանքը
Լեհաստանը սկսել է Կալինինգրադի մարզի հետ սահմանին ցանկապատի կառուցումը, այն բաղկացած կլինի երեք շարք փշալարից, ասել է Լեհաստանի պաշտպանության նախարարը։ Նախկինում նմանատիպ պատնեշ կառուցվել էր լեհ-բելառուսական սահմանին։
Պատնեշի բարձրությունը կկազմի 2,5 մ, իսկ լայնությունը՝ 3 մ։ Լեհական կողմում կկառուցվի նաև կենդանիների պաշտպանության համար նախատեսված պարիսպ։ Սահմանը համալրվելու է շրջագծային պաշտպանության էլեկտրոնային համակարգով։
«Մենք փորձում ենք սահմանը դարձնել անանցանելի. Մենք օգտագործում ենք անցյալ տարի ձեռք բերված փորձը։ Անկասկած, ժամանակավոր պատնեշը, որը կանգնեցվել էր լեհ-բելառուսական սահմանը պահպանելու համար, կանխեց կամ զգալիորեն դանդաղեցրեց բելառուսական տարածքից հիբրիդային հարձակումը: Ուստի մենք եկանք այն եզրակացության, որ նման պատնեշ պետք է կառուցվի Կալինինգրադի շրջանի հետ սահմանին»,- ասել է Լեհաստանի պաշտպանության նախարարության ղեկավարը։
Ռուսաստանի հետ սահմանին պարիսպ կառուցելու Լեհաստանի ծրագրերի մասին հայտնի դարձավ հոկտեմբերի վերջին։ Իշխող «Օրենք և արդարություն» կուսակցության ղեկավար Քշիշտոֆ Սոբոլևսկին այնուհետև Reuters-ին ասել է, որ երկրի իշխանությունները ակնկալում են միգրանտների հոսք Կալինինգրադի հետ սահմանին տեղի «Խրաբրովո» օդանավակայանի կողմից «բաց երկնքի» ռեժիմի ներդրումից հետո։
Կրեմլն արդեն հայտարարել է, որ չի պատրաստվում խանգարել Լեհաստանին՝ պատ կառուցել Ռուսաստանի հետ սահմանին։ «Պատմությունը ամեն անգամ ապացուցում է պատեր կառուցելու որոշումների հիմարությունը, քանի որ տարիների կամ տասնամյակների ընթացքում բոլոր պատերը փլվում են… Մենք չենք կարող կանխել նման որոշումների իրականացումը և չենք էլ պատրաստվում»,- ասել է ՌԴ նախագահի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը։