«Հիշեցի Ազատության հրապարակում իմ առաջին հանրահավաքը». Նիկոլ Փաշինյան
![]() 308 Ուրբաթ, 04 նոյեմբերի, 2022 թ., 12:36 Ազատության հրապարակում՝ Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերային թատրոնի հարակից տարածքում, տեղի է ունեցել Օհան Դուրյանի արձան-հուշակոթողի հանդիսավոր բացումը, որին մասնակցել է նաև ՀՀ վարչապետը: Իր ելույթում Փաշինյանը նշել է, որ «շատ կարևոր է Օհան Դուրյանի այսպիսի ներկայությունն Ազատության հրապարակում»: «Երբ գաղափարը լսեցի, ճիշտն ասած, անսպասելի էր, որովհետև, այնուամենայնիվ, Ազատության հրապարակ, և ինչքանո՞վ կներգրվի: Օհան Դուրյանը գիտեի, որ ներգրված է, բայց արձանն ուրիշ երևույթ է, սակայն երբ գաղափարն ավելի մանրամասն հասկացա, տեսա, որ իսկապես շատ կարևոր է նրա այսպիսի ներկայությունն Ազատության հրապարակում... Օհան Դուրյանի ներկայությունն այստեղ խորհրդանշում է նաև մեր բազմաթիվ քաղաքական գործընկերների ներկայությունն այս հրապարակում: 2007-ին այս հրապարակում քաղաքական մի շարք միջոցառումներ ենք իրականացրել: Ազատության հրապարակում իմ առաջին հանրահավաքը, որտեղ ես ելույթ եմ ունեցել, անցկացրել եմ ուղիղ այնտեղ՝ այն սյունի ներքո»,- ասել է Փաշինյանը: |