«Դիմում եմ Նիկոլի նեղ շրջապատին». Հայկ Մամիջանյան
![]() 180 Չորեքշաբթի, 09 նոյեմբերի, 2022 թ., 16:18 «Լինելու են մարդիկ, որոնք նշանակվելու են մեղավորներ ու ես հիմա դիմում եմ Փաշինյանի նույնիսկ ամենանեղ թիմակիցներին․ էդ որ հպարտանում եք, որ 5-6 հոգանոց չաթեր ունեք իրար հետ, ու ձեզ համարում եք անձեռնմխելի, իմացեք, որ Փաշինյան Նիկոլը փրկում է երկու բան՝ իր սեփական կաշին ու իր կաշվից աթոռը: Բոլորիդ է փուռը տալու: Թող նայեն ԳՇ նախկին պետերին, ԱԱԾ նախկին պետերին, իր կողմից գեներալի կոչում ստացածներին, բարձրաստիճան սպաներին, բարձրաստիճան պաշտոնյաներին։ Բոլորն ինչ-որ պահի մեղավոր են նշանակվելու, քավության նոխազ են լինելու: Դուք շատ բան ունեք պատմելու այն սրիկայությունների մասին, որոնք իրականացվել են պատերազմից առաջ և պատերազմի ժամանակ: Ոչ ոքդ անձեռնմխելի չեք, բոլորիդ նշանակելու է մեղավոր, ժամանակի հարց է»,- լրագրողների հետ զրույցում ասել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանը։ |