«Ամենաստորն այդպիսի բան ասել չի կարող». Պարույր Հայրիկյան
![]() 189 Չորեքշաբթի, 09 նոյեմբերի, 2022 թ., 16:42 ԱԻՄ կուսակցության առաջնորդ Պարույր Հայրիկյանը «Հայելի» ակումբում խոսել է ներկա իշխանությունների վարած բանակցությունների վերաբերյալ․ «Ամենակարևորը ինքնորոշման հարցն է, ազգն ինքը պետք է որոշի։ Տապալում են քաղաքացիների ինքնորոշման իրավունքի տեր լինելու հնարավորությունը։ Ի՜նչ մակարդակի են հասել, ասում է՝ «ես բանավոր պայմանավորվեցի», աշխարհի ամենաստոր սրիկան այդպիսի բան ասել չի կարող, որովհետև միջազգային հարաբերություններում պետությունը որևէ պայմանավորվածություն ներկայացնում է պառլամենտում, բանավորը ինչպե՞ս պետք է պառլամենտում հաստատվի, չէ՞ որ պետք է հաստատվի, որ դառնա օրենք։ Մեկ էլ գալիս է մի անշնորհք, ասում է՝ «բայց ես որոշ բաներ էլ բանավոր եմ պայմանավորվել»․ հենց այդ պահին պետք է թիկնապահն ատրճանակը դներ գլխին ու ասեր՝ հենց հիմա հրաժարական տուր, ուրեմն թիկնապահներին էլ է փչացրել ուղնուծուծով»։ Մանրամամսները՝ տեսանյութում: |