«Ինչո՞վ են արժեքավոր այս երկու աշխատությունները՝ հատկապես հիմա». Աննա Կոստանյան
![]() 283 Շաբաթ, 12 նոյեմբերի, 2022 թ., 12:18 Երևանում տեղի է ունեցել թյուրքագիտական երկու նոր գրքերի շնորհանդեսը։ Միջոցառման առաջին մասում ներկայացվել է թուրքագետ, պ.գ.դ., պրոֆեսոր Ռուբեն Մելքոնյանի ««Խաղաղության դարաշրջանի» գաղափարախոսական սահմանադրությունը. (Ժիրայր Լիպարիտյանի «Հայաստան-Թուրքիա. պետականություն, պատմություն, քաղաքականություն» գրքի թուրքագիտական գրախոսություն)» աշխատանքը։ «Ինչո՞վ են արժեքավոր այս երկու աշխատությունները, հատկապես հիմա. քանի որ հայ հասարակությունը իշխանության ազդեցությամբ գտնվում է վտանգավոր մոլորության ու կեղծ խաղաղասիրական թմբիրի մեջ, խիստ կարիք կա իրատեսորեն ծանոթացնելու հայերի հանդեպ թուրք-ադրբեջանական թշնամական քաղաքականության նախկին ու ներկա վտանգներին, սպառնալիքներին, և հայ որոշ գործիչների ու քաղաքական դերակատարների կողմից իրական սպառնալիքները թաքցնելու փորձերով հակահայ քաղաքականությանը նպաստելու և հայ հասարակությանն ապակողմնորոշելու փաստերին»,- նշել է նախկին պատգամավոր Աննա Կոստանյանը: Աղբյուրը` Աննա Կոստանյան |