Ինչպիսի խաղաղություն է հնարավոր Ուկրաինայի և Ռուսաստանի միջև՝ ըստ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի
Ռուսաստանի ներխուժումն Ուկրաինա խախտեց ուկրաինական պետության տարածքային ամբողջականությունը: Դա հակասում է ՄԱԿ-ի կանոնադրությանը, ուստի խաղաղությունը կարող է վերականգնվել միայն Միավորված ազգերի կազմակերպության արժեքների հիման վրա։ Այս մասին հայտարարել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գութերեշը Կամբոջայի մայրաքաղաքում կայացած մամուլի ասուլիսում, որտեղ անցկացվում է Հարավարևելյան Ասիայի երկրների ասոցիացիայի գագաթնաժողովը, հայտնում է ՄԱԿ-ի կայքը։
Նրա խոսքով, ներկայումս շատ կարևոր է պայմաններ ստեղծել Ուկրաինայի և Ռուսաստանի միջև երկխոսության աստիճանական վերսկսման համար, ինչը կբերի խաղաղ ապագայի։
«Սակայն ոչ թե որևէ աշխարհ, այլ աշխարհ, որը հիմնված է ՄԱԿ-ի կանոնադրության և միջազգային իրավունքի արժեքների վրա»,- ընդգծել է Գութերեշը՝ հավելելով, որ Ուկրաինայի պատերազմը, համաշխարհային էներգետիկ և պարենային ճգնաժամը և կլիմայական արտակարգ դրությունը նույնպես օրակարգում են։