Կայացավ «Երևանի կարճամետրաժ ֆիլմերի միջազգային փառատոնը»
![]() 399 Կիրակի, 20 նոյեմբերի, 2022 թ., 22:36 «Հայկական կինոյի ինդուստրիալ զարգացման» մշակութային հիմնադրամի և «Երևանի կարճամետրաժ ֆիլմերի միջազգային կինոփառատոնի» նախաձեռնությամբ, ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ՝ «Երեւանի կարճամետրաժ ֆիլմերի միջազգային փառատոնը» այս տարի անց է կացվում Կոտայքի մարզի երեք քաղաքներում՝ Հրազդանում, Ծաղկաձորում և Աբովյանում։ Պաշտոնական բացումը տեղի ունեցավ նոյեմբերի 18-ին՝ «ՀՀ 2022 թվականի Երիտասարդական մայրաքաղաք» հռչակված Հրազդանում։ Բացման արարողությանը ներկա են եղել ֆիլմերի հեղինակներ արտասահմանյան և հայկական կինոյից, հյուրեր, ժյուրիի անդամներ, դերասանուհի, հաղորդավար Սաթենիկ Ղազարյանը, կինոօպերատոր, մոնտաժի ռեժիսոր Նիկիտա Կորնևը, կինոքննադատ, ռեժիսոր Րաֆֆի Մովսիսյանը: Բացմանը ցուցադրվել է վեց ֆիլմ տարբեր երկրներից։ Այս տարի ստացած հինգ հարյուր քսանչորս հայտերն աշխարհի վաթսունութ երկրից են։ Մրցութային ծրագրում ընդգրկվել է երեսուներեք ֆիլմ՝ տասը երկրից, որից տասնութը հանդիսատեսին է ներկայացվել ազգային ծրագրում, իսկ մնացած տասնհինգը՝ միջազգային ծրագրում: Կինոփառատոնի փակումը տեղի կունենա վաղը՝ նոյեմբերի 21-ին, Աբովյանում։ |