Ամանորից հետո Ռուսաստանում կարող է մասնակի զորահավաքի 2-րդ ալիք հայտարարվել. ԶԼՄ-ներ
Ռուսաստանում համընդհանուր զորահավաք չի լինելու, սակայն այս ձմռանը կարող է կրկին մասնակի զորահավաք հայտարարվել։ Այս մասին գրում է Layout-ը՝ հղում կատարելով ՌԴ Պետդումայի և ՌԴ նախագահի աշխատակազմի աղբյուրներին։
Ընդհանուր զորահավաքը մասնակի զորահավաքից տարբերվում է նրանով, որ այս դեպքում ողջ ռեզերվը ուղարկվում է ռազմաճակատ։ Ռուսաստանի պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն սեպտեմբերի վերջին այն գնահատել է 25 միլիոն մարդ։ Հրապարակման աղբյուրները հայտնում են, որ դիտարկվել է ընդհանուր մոբիլիզացիայի սցենարը, սակայն արդյունքում Կրեմլը մոտ մեկ ամիս առաջ հրաժարվել է այդ գաղափարից. անհրաժեշտ կլինի «տնտեսությունը տեղափոխել պատերազմի հիմքեր»։
«Մարդիկ արդեն շատ են, բայց չկան գնդացիրներ, զրահաբաճկոններ, քնապարկեր, մեքենաներ»,- ասել է Ռուսաստանի Դաշնության Նախագահի աշխատակազմի աղբյուրը։
«Նույնիսկ առաջին ալիքը դժվարությամբ է «մարսվում»։ Մարդկանց վարժեցնելու, զինելու և որոշ դեպքերում նույնիսկ կերակրելու տեղ չի լինի», - հաստատել է Հեռավոր Արևելքի դաշնային շրջանի ղեկավարության մեկ այլ զրուցակից:
Աղբյուրները նշում են, որ ռազմական դրություն մտցնելու առաջարկները, որոնք Կրեմլին հնարավորություն կտան զորակոչ անցկացնել, հատկապես ակտիվորեն քննարկվել են հոկտեմբերի սկզբին Կրասնի Լիմանի և նոյեմբերի սկզբին Խերսոնի հանձնվելուց հետո։ Դա ակտիվորեն պաշտպանում էին պատերազմի արմատական ​​կողմնակիցները, այդ թվում՝ Չեչնիայի ղեկավար Ռամզան Քադիրովը և Wagner PMC-ի սեփականատեր Եվգենի Պրիգոժինը: Սակայն այս նախաձեռնությունը չի առաջացրել Կրեմլի ներկայացուցիչների մեծամասնության աջակցությունը։ Սակայն Ռուսաստանի կառավարությունը չի պատրաստվում հրաժարվել մասնակի զորահավաքի երկրորդ ալիքի անցկացման ծրագրերից։ Այժմ տեղի է ունենում «բացերի հապճեպ փակում»՝ կապված զինվորների համար առաջին անհրաժեշտության պարագաների, ինչպես նաև զենքի և այլ սարքավորումների արտադրության և պատրաստման հետ, ասել է նախագահի աշխատակազմի աղբյուրը։
Հաշվարկն արված է, որ զորակոչի հաջորդ ալիքին, որը կարող է սկսվել Նոր տարուց հետո, կոմիսարիատները կգան շատ ավելի պատրաստված՝ հավաքագրվողների ճշգրիտ ցուցակներով, գրում է Layout-ը։
Հիշեցնենք, որ Ռուսաստանում մասնակի մոբիլիզացիայի առաջին և առայժմ միակ ալիքը հայտարարվել է սեպտեմբերի 21-ին։ Այդ մասին հայտարարել է նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, որից հետո պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն հավելել է, որ մոբիլիզացիայի շրջանակներում նախատեսվում է 300 հազար մարդ կանչել։ Մեկ ամիս անց՝ հոկտեմբերի 28-ին, Շոյգուն հայտարարեց մոբիլիզացիոն միջոցառումների ավարտի մասին, սակայն այդ հարցով նախագահի հրամանագիրը չհայտնվեց։ Կրեմլը հայտարարել է, որ նման հրամանագրի կարիք չկա։ «Ես կխոսեմ փաստաբանների հետ, չեմ էլ մտածել այդ մասին, արդյոք անհրաժեշտ է հրամանագրով հայտարարել, որ այն ավարտված է։ Բայց դա ավարտված է, վերջը դրված է»,- ասել է Վլադիմիր Պուտինը։
Սակայն «Նյուրստկա»-ի զրուցակիցները պնդում են, որ նախագահի հրամանագիրը չստորագրելու որոշումը կապված է հենց ապագայում զորակոչի ալիքների հավանականության հետ։