Ուկրաինան հետաքննություն է սկսել մահապատժի ենթարկված ռուս ռազմագերիների նկատմամբ
Ուկրաինայի գլխավոր դատախազությունը հետաքննություն է հայտարարել գերի ընկած ռուս զինծառայողների նկատմամբ, որոնց գնդակահարել են Ուկրաինայի զինված ուժերի զինյալները՝ սպանվածներին մեղադրելով դավաճանության և պատերազմի սովորույթները խախտելու մեջ։
«Ուկրաինայի Զինված ուժերի զինվորականների վրա հանձնվելու և կրակ բացելու իմիտացիա. գործ է հարուցվել ռուս զինվորականների դավաճանության փաստով», - ասվում է նախարարության հայտարարության մեջ։
Գլխավոր դատախազությունից հավելել են, որ հետաքննություն է սկսվել «Պատերազմի օրենքներն ու սովորույթները խախտելը» հոդվածով։ Գործակալությունը նախատեսում է պարզել միջադեպի բոլոր հանգամանքները և իրավական գնահատական ​​տալ բոլոր մասնակիցներին։
Համացանցում նոյեմբերի 18-ին հայտնվել էր տեսագրություն, որտեղ պատկերված է հանձնված ռուս զինվորների սպանությունը ուկրաինական բանակի զինվորների կողմից։ ՌԴ պաշտպանության նախարարության տվյալներով՝ ուկրաինացի զինվորականները գլխին արձակված կրակոցներով դիտավորյալ սպանել են տասը մարդու։ Գերատեսչությունը նշել է, որ սա առանձին դեպք չէ, այլ Ուկրաինայի զինված ուժերում տարածված հանցավոր պրակտիկա։
Նախարարությունն ընդգծել է, որ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին և նախկին խորհրդային հանրապետության իշխանությունների այլ ներկայացուցիչներ պետք է պատասխանատվություն կրեն «յուրաքանչյուր խոշտանգված և սպանված բանտարկյալի համար»։
ՌԴ Քննչական կոմիտեն քրեական գործ է հարուցել բանտարկյալների սպանության և դաժան վերաբերմունքի դեպքի առթիվ։ Մարդու իրավունքների խորհրդի ղեկավար Վալերի Ֆադեևը և Մարդու իրավունքների պաշտպան Տատյանա Մոսկալկովան դիմել են միջազգային կազմակերպություններին՝ պահանջելով հետաքննել ռուս զինվորականի սպանությունը և դատապարտել հանցագործությունը։