Մեծ Բրիտանիան հաստատել է ճշգրիտ կառավարվող հրթիռների փոխանցումն Ուկրաինային
Մեծ Բրիտանիայի պաշտպանության նախարարությունը հաստատել է լազերային բարձր ճշգրտությամբ կառավարվող Brimstone-2 հրթիռների խմբաքանակի փոխանցումն Ուկրաինային։ Այս մասին հաղորդվում է բրիտանական նախարարության թվիթերյան էջից։
Պաշտպանության նախարարության տվյալներով՝ այդ հրթիռները տրամադրվել են ուկրաինացի զինվորականներին բրիտանական օգնության փաթեթի շրջանակներում, և դրանք առանձնանում են բարձր ճշգրտությամբ ուղղորդմամբ։
«Այս օգնությունը որոշիչ դեր է խաղացել Ռուսաստանի առաջխաղացումը կասեցնելու գործում»,- ասվում է զեկույցում։
Արդիականացված «Brimstone-2» բարձր ճշգրտության հրթիռների արձակման հեռահարությունը երկու անգամ ավելի երկար է, քան նախկինում Ուկրաինա տեղափոխված առաջին սերնդի Brimstone հրթիռները: Դրանք հագեցված են լազերային տնամերձ համակարգով և կարող են գործարկվել ինչպես կործանիչներից, այնպես էլ հզոր բեռնատարներից: Նման մեկ հրթիռն արժե մոտ 175 հազար ֆունտ սթերլինգ։