Ամերիկյան հրթիռային ականակիրը մտել է Հելսինկիի նավահանգիստ
Ամերիկյան USS Paul Ignatius հրթիռային նավը մտել է Ֆինլանդիայի մայրաքաղաք Հելսինկիի նավահանգիստ։ Այս մասին Twitter-ի իր էջում հայտնել է ԱՄՆ վեցերորդ օպերատիվ նավատորմը։
Այնտեղ են ժամանել նաև ֆրանսիական և գերմանական նավատորմի ռազմանավեր։
USS Paul Ignatius (DDG 117) ժամանել է Հելսինկի 2022 թվականի դեկտեմբերի 2-ին՝ նշանավորելով նավի մասնակցության ավարտը Freezing Winds հրամանատարական զորավարժություններին:
USS Paul Ignatius-ը կոչվել է Պոլ Իգնատիուսի պատվին, ով 1967-1969 թվականներին եղել է պաշտպանության նախարարի օգնական ԱՄՆ նախագահ Լինդոն Ջոնսոնի վարչակազմում։ Նավի երկարությունը 160 մ է, լայնությունը՝ 20, արագությունը՝ 31 հանգույց (ժամում 57 կմ)։ Ականակիրն ունի 380 հոգանոց անձնակազմ։
«Ասում է՝ ինչո՞ւ ստեղծեմ, ԱԱԾ-ին կհանձնարարեմ կուլակաթափ կանի, ամեն ինչ կունենամ»․ Սոֆյա Հովսեփյան
«Եթե չլինեին քաղաքական հարցերը, այդ կենդանիներին չէին էլ հիշի»․ Օվսաննա Հովսեփյան
Հունգարական պետական հեռարձակողը ներողություն է խնդրում Օրբանի օրոք իր խմբագրական քաղաքականության համար ու դադարեցնում աշխատանքը