Իրանից Եմեն տանող ճանապարհին ամերիկացիները զինամթերքով բարձված նավ են առգրավել
ԱՄՆ-ի ռազմածովային նավն Իրանից Եմեն մեկնող ձկնորսական նավ է որսացել, որը տեղափոխելիս է եղել ավելի քան 50 տոննա զինամթերք, հրթիռային վառելիք և պայթուցիկներ: Ամերիկացի զինվորականները դեկտեմբերի 1-ին Օմանի ծոցում առգրավել են մաքսանենգ ապրանքները։
«Ռազմածովային նավատորմի անձնակազմը (Էքսպեդիցիոն ռազմածովային բազա USS Lewis B. Puller, ESB 3) հայտնաբերել է ապօրինի բեռ՝ նշանավորելով ԱՄՆ հինգերորդ նավատորմի երկրորդ խոշոր անօրինական զենքի առգրավումը մեկ ամսվա ընթացքում», - ասվում է նավատորմի հայտարարության մեջ, մեջբերել է Reuters-ը։
ԱՄՆ զինվորականները նավի վրա հայտնաբերել են 7,62 մմ տրամաչափի մոտ 1,1 միլիոն փամփուշտ, 12,7 մմ տրամաչափի 25 հազար փամփուշտ, գրեթե 7 հազար հեռահար պայթուցիկներ և ավելի քան 2,1 տոննա վառելիք, որն օգտագործվում է ձեռքի հակատանկային նռնակի արկերի համար: ԱՄՆ Հինգերորդ նավատորմի հրամանատար, փոխծովակալ Բրեդ Կուպերը, որի պատասխանատվության ոլորտը ներառում է Մերձավոր Արևելքը, ասել է, որ այս «զանգվածային գաղտնալսումը» ցույց է տալիս, որ Իրանը շարունակում է «ապօրինի կերպով մահաբեր օգնություն փոխանցել» և ներգրավվել «ապակայունացնող գործողություններում»։