Ֆինլանդիան 8 զբոսանավ է առգրավել պատժամիջոցների տակ գտնվող ռուսներից
Ֆինլանդիայի մաքսայինները, Ռուսաստանի՝ պատժամիջոցների տակ գտնվող անձանց կողմից ձերբակալված զբոսանավերի պատկանելության վերաբերյալ հետաքննության արդյունքներով, իրավապահ մարմիններին են հանձնել ութ նավ, ևս երկուսի նկատմամբ քրեական հետաքննություն է հարուցվել, գրում է Moscow Times-ը։
Զեկույցի համաձայն՝ ութ նավերից յոթը կարող են կապված լինել պատժամիջոցների տակ գտնվող կազմակերպությունների հետ, դրանք փոխանցվել են դատական ​​կարգադրիչների ծառայությանը, ասել է մաքսային հսկողության վարչության տնօրեն Սամի Ռակշիտը։ Եվս մեկ զբոսանավ ուղարկվել է Ներքին եկամուտների վարչություն, քանի որ այն մաքսազերծված չէ։
Բացի այդ, «զբոսանավերը կալանավորվել են դրանք Ֆինլանդիայից դուրս բերելու անօրինական փորձի համար», ասել է Ռակշիտը, մինչդեռ պատժամիջոցներն արգելում են բոլոր ջրային նավերի և ընդհանրապես ծովային տեխնիկայի արտահանումը Ռուսաստան: Ուստի երկու զբոսանավերի գործերով հարուցվել է քրեական գործ՝ արտահանման վերահսկողության միջոցների խախտման պատճառով։