Թալիբները կանանց արգելել են բարձրագույն կրթություն ստանալ
Աֆղանստանի բարձրագույն կրթության նախարարությունը նամակ է ուղարկել համալսարաններին՝ պահանջելով անհապաղ դադարեցնել աղջիկների դասավանդումը, հայտնում է Radio Azadi-ն (Ազատություն ռադիոկայանի աֆղանական ծառայություն): Հրատարակության համաձայն՝ կրթական համակարգի բարեփոխումը թալիբների գլխավոր նպատակներից էր, որոնք իշխանության են եկել 2021 թվականին ամերիկյան զորքերի դուրսբերումից հետո։ Պատասխանատու հոգևորականը և բարձրագույն կրթության նոր նախարար Նիդա Մոհամմադ Նադիմը անմիջապես երդվել էին արմատախիլ անել աշխարհիկ կրթության բոլոր ձևերը: Նադիմն ասել է, որ կանանց կրթությունը հակասում է իսլամին և աֆղանական արժեքներին։
Նադիմը նաև թալիբների մարտիկներին նշանակել է համալսարաններում դասավանդելու համար և պատասխանել այն քննադատությանը, որ անհարգալից կլինի թալիբներին ստիպել քննություններ հանձնել և հաստատել իրենց որակավորումը, քանի որ դա կախված է նրանց կողմից պայթեցված ռումբերի քանակից:
Դիտորդները, որոնց հետ զրուցել են Radio Azadi-ի հետ, մտավախություն ունեն, որ Աֆղանստանում Նադիմի ազդեցության աճի հետ մեկտեղ կարող է կիրառվել կանանց կրթության ամբողջական արգելք, որն արդեն գործում էր 1996-ից 2001 թվականներին: