Դատարանը հեռակա կարգով կալանավորել է Ուկրաինայի պաշտպանության նախկին նախարարին
Կիևի վերաքննիչ դատարանը բավարարել է դատախազի միջնորդությունը և հեռակա ձերբակալել Ուկրաինայի պաշտպանության նախկին նախարար Միխայիլ Եժելին՝ պետական ​​դավաճանության գործով՝ 2010 թվականին Խարկովի համաձայնագրերի մշակմանը մասնակցելու համար։ Այս մասին չորեքշաբթի օրը հայտնել են Ուկրաինայի գլխավոր դատախազությունում։
«Կիևի վերաքննիչ դատարանը քննել է դատախազի բողոքն ընդդեմ հետաքննող դատավորի որոշման և Ուկրաինայի պաշտպանության նախկին նախարարի համար խափանման միջոց է ընտրել նախկինում մի խումբ անձանց հետ համաձայնությամբ պետական ​​դավաճանություն կատարելու հանգամանքների վերաբերյալ քրեական գործով։»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Ըստ հետաքննության, 2010 թվականի ապրիլին ամբաստանյալը Ուկրաինայի նախկին նախագահ Վիկտոր Յանուկովիչի, վարչապետ Նիկոլայ Ազարովի, արտաքին գործերի և արդարադատության նախարարության ղեկավարների հետ նախնական համաձայնությամբ հաստատել է Խարկովի համաձայնագրերը։ Այս գործում ներգրավված են նաև նախկին արտգործնախարար Կոնստանտին Գրիշչենկոն և արդարադատության նախարար Ալեքսանդր Լավրինովիչը։ Նրանք բոլորը գտնվում են միջազգային հետախուզման մեջ։ Ուկրաինայի Հետաքննությունների պետական ​​բյուրոն հայտնել է, որ պաշտպանության նախկին նախարարի արտահանձնումը դեռ հնարավոր չէ, քանի որ նա գտնվում է Բելառուսում։
2021 թվականի մարտի 11-ին Ուկրաինայի Ազգային անվտանգության և պաշտպանության խորհուրդը Ուկրաինայի անվտանգության ծառայությանը հանձնարարել է հետաքննել Ղրիմում Ռուսաստանի Սևծովյան նավատորմի առկայության պայմանների մասին Խարկովի համաձայնագրերի վավերացման հանգամանքները 2010թ.: 2021 թվականի հոկտեմբերի 20-ին Կիևի Պեչերսկի շրջանային դատարանը որոշում է կայացրել հեռակա կալանավորել Ազարովին՝ սույն փաստաթղթի պատրաստման գործում պետական ​​դավաճանության մեղադրանքով։ Իսկ 2022 թվականի մայիսի 23-ին Կիևի դատարանը հեռակա ձերբակալել է Յանուկովիչին՝ Խարկովի համաձայնագրերի ստորագրման համար։
2010 թվականի ապրիլի 21-ին Ուկրաինայի և Ռուսաստանի նախագահները Խարկովում համաձայնագրեր են ստորագրել Ռուսաստանի Սևծովյան նավատորմի՝ Ղրիմում մնալու պայմանների վերաբերյալ։ Ըստ այդ փաստաթղթերի՝ Ուկրաինայում նավատորմի գտնվելու ժամկետը 2017 թվականից երկարացվել է 25 տարով։ Խարկովյան պայմանագրերի շրջանակներում պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել ռուսական գազի գինը 30%-ով նվազեցնելու մասին, բայց ոչ ավելի, քան հազար խորանարդ մետրի դիմաց 100 դոլարը։ 2010 թվականի ապրիլի 27-ին Գերագույն Ռադայի պատգամավորները վավերացրել են փաստաթուղթը։
2021 թվականի հունվարի 28-ին Հետաքննությունների պետական ​​բյուրոյի մամուլի ծառայությունը հայտարարեց, որ Յանուկովիչին մեղադրանք է առաջադրվել պետական ​​դավաճանության մեջ՝ բացատրելով, որ, ըստ հետաքննության, Խարկովի համաձայնագրերը վնաս են հասցրել Ուկրաինայի ինքնիշխանությանը, տարածքային ամբողջականությանը և անձեռնմխելիությանը, ինչպես նաև՝ երկրի պետական ​​և տնտեսական անվտանգությունը։ Նախկին նախագահի փաստաբանները հերքել են, որ իրենց պաշտպանյալը ստացել է այս մեղադրանքը, իսկ Յանուկովիչի դեմ այն ​​ներկայացնելու փորձը անվանվել է քաղաքական հետապնդում։
2014 թվականին Ղրիմը Ռուսաստանի հետ վերամիավորվելուց հետո ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն օրենք է ստորագրել, որով դադարեցվում են Ուկրաինայի հետ Սևծովյան նավատորմի վերաբերյալ բոլոր համաձայնագրերը, այդ թվում՝ 2010 թվականինը: