«Լաչինի միջանցքում ադրբեջանական հսկիչ կետ չի կարող լինել»․ Դավիթ Բաբայան
Ուրբաթ, 06 հունվարի, 2023 թ., 16:42
Արցախի արտգործնախարարի պաշտոնակատար Դավիթ Բաբայանն «Ազատության» եթերում խոսելով Լաչինի միջանցքում ադրբեջանական կողմից պահանջվող անցակետի կամ ստուգման մեխանիզմի ներդրման մասին, ասել է․ «Դա ստուգման կետ չի լինելու, դա լինելու է պարզապես ձերբակալման կետ: Լաչինի միջանցքում որևէ կետ չի կարող լինել՝ ըստ 2020 թվականի այդ չարաբաստիկ պայմանավորվածության: Հետո էլ ասելու են՝ գիտեք, Ստեփանակերտում էլ պիտի հսկիչ կետ լինի, մենք պիտի դպրոցներում էլ մեր մարդիկ ունենանք, կառավարման համակարգում: Դե սա արդեն, գիտեք, պարզ է էլի, թե ինչին է բերում»։
Արցախը շրջափակումից դուրս բերելու հարցում ՌԴ պարտավորություններին անդրադառնալով՝ Բաբայանը նկատել է․ «Միայն երկու կողմն է, որ բացարձակապես տուժում է՝ դա Արցախն է, որը սովամահ է լինում, և դա ՌԴ-ն է, որը կրում է և՛ քաղաքական, և՛ իմիջային հսկայական կորուստներ: Հետևաբար, իրենք էլ են չափազանց շահագրգռված, որպեսզի ճանապարհը վերաբացվի, և տանում են իրենց խողովակներով համապատասխան քննարկումներ ու բանակցություններ»։