Շոլցը որոշել է Leopard տանկեր ուղարկել Կիև
Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցը որոշել է Leopard տանկեր տեղափոխել Ուկրաինա։ Այս մասին հայտնում է գերմանական Spiegel հրատարակությունը։
«Երկար ամիսների վեճերից հետո կանցլեր Շոլցը որոշել է մարտական տանկեր մատակարարել Ուկրաինային»,- ասվում է զեկույցում։
Պարբերականը կարծում է, որ, ըստ ամենայնի, Ուկրաինա կտեղափոխվեն նաև ամերիկյան Abrams տանկերը։
Ըստ Spiegel-ի՝ Գերմանիայի առումով խոսքը Leopard 2A6-ի առնվազն մեկ շարասյան մասին է (14 տանկ)։
Գերմանական առաջին տանկերը Կիև կուղարկվեն Բունդեսվերի պահեստներից։ Իսկ միջնաժամկետ և երկարաժամկետ հեռանկարում արդյունաբերական պաշարներից այլ տանկեր կարելի է պատրաստել և տեղափոխել։
The Wall Street Journal-ն ավելի վաղ հայտնել էր, որ Միացյալ Նահանգները դիտարկում է Ուկրաինային զգալի քանակությամբ Abrams հիմնական մարտական տանկեր մատակարարելու հարցը: