ԱՄՆ-ն չի կարողանա Abrams տանկերն Ուկրաինա տեղափոխել մինչև գարնանային հարձակումը
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները չի կարողանա Ուկրաինա մատակարարել խոստացված Abrams տանկերը՝ գարնանային հարձակման համար, Քոնգրեսի լսումների ժամանակ հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Վիկտորյա Նուլանդը։
«Abrams-ները, ինչպես գիտեք, շատ բարդ տանկեր են։ Նրանք լուրջ նախապատրաստություն են պահանջում։ Եթե ​​նույնիսկ երեկ հավանություն տաինք նրանց տեղափոխությանը, որոշ ժամանակ կպահանջվի նրանց մարտի դաշտ հասցնելու համար։ Սա այն տեխնիկան չէ, որը կհայտնվի գարնանային հարձակման համար»,- ընդգծել է Նուլանդը։
Միաժամանակ, հանրապետական ​​սենատոր Ջիմ Ռիշը նրան հարցրել է, թե ինչու չեն որոշել տանկերն ավելի վաղ տեղափոխել, որպեսզի Ուկրաինան կարողանա դրանք օգտագործել գարնանային հարձակման ժամանակ։
«Ամեն փուլում մենք նայում էինք, թե ինչ է պետք ուկրաինացիներին, ինչ են նրանք խնդրում: Աշնանը մի շրջան կար, երբ նրանք մարտի դաշտում գրավեցին հսկայական քանակությամբ ռուսական տանկեր, որոնք կարողացան հաջողությամբ օգտագործել Խերսոնի և Խարկովի մարզերում հարձակման ժամանակ, բայց հիմա նրանց ավելին է պետք։ Մենք արձագանքեցինք»,- պատասխանել է Նուլանդը։