Չինաստանը խաղաղության պայմանագրի ծրագիր կառաջարկի Ռուսաստանին և Ուկրաինային. #Bloomberg
Չինաստանը պատրաստում է Ուկրաինայի պատերազմի խաղաղ կարգավորման նոր ծրագիր՝ հարգելով «բոլոր երկրների ինքնիշխանությունը», Bloomberg-ին ասել է CPC Կենտրոնական կոմիտեի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի գրասենյակի ղեկավար Վան Ին։
Հաջորդ շաբաթ նա կուղևորվի Մոսկվա։ Խաղաղության նոր առաջարկը կկրկնի Չինաստանի առաջնորդ Սի Ցզինպինի առաջ քաշած նախորդ պլանի կետերը։ Այն «ներառում է հարգանք ՄԱԿ-ի կանոնադրության սկզբունքների նկատմամբ»:
Նախօրեին Չինաստանը կոչ էր արել Ռուսաստանին և Ուկրաինային հնարավորինս արագ դադարեցնել հակամարտությունը։ ՄԱԿ-ում երկրի մշտական ներկայացուցիչ Չժան Ջունն Անվտանգության խորհրդի նիստում ասել է, որ Ռուսաստանը պետք է դադարեցնի կրակը և նստի Ուկրաինայի հետ բանակցությունների սեղանի շուրջ «որքան հնարավոր է շուտ»: Նա նշել է, որ Պեկինը հանդես է գալիս բոլոր երկրների ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության հարգման օգտին։ Այնուամենայնիվ, դիվանագետը հավելել է, որ հակամարտության կարգավորման ժամանակ պետք է հաշվի առնել անվտանգության ոլորտում բոլոր պետությունների օրինական շահերը։