Ջիհադիստները հարձակվել են ռուսական ռազմաբազայի վրա
![]() 1181 Շաբաթ, 22 ապրիլի, 2023 թ., 21:30 Շաբաթ օրը՝ ապրիլի 22-ին, մի խումբ զինված զինյալներ հարձակվել են Մալիի կենտրոնում գտնվող ռազմական օբյեկտի վրա, որը տեղական իշխանություններն անվանում են ռուսական ռազմաբազա։ Այս մասին հայտնում է AFP-ն։ Հաղորդվում է 19 զոհի և 60 վիրավորի մասին: «Ջիհադիստները հարձակվել են օդանավակայանի և դրա կողքին գտնվող ռուսական բազայի վրա»,- ասել է տեղի պաշտոնյան, ով խնդրել է անանուն մնալ։ «Ռուսական բազան և նրանց ինքնաթիռները հարձակման են ենթարկվել: Ջիհադիստները շրջափակել են օդանավակայանի մի մասը», - ասել է մեկ այլ տեղացի պաշտոնյա: Առավոտյան ժամը 5:30-ի սահմաններում չորս ուժգին պայթյուն է որոտացել, որին հաջորդել են ավտոմատների կրակոցներ։ Մալիում ՄԱԿ-ի կայունացման առաքելության (MINUSMA) սենեգալցի զինվորներին հաջողվել է դանդաղեցնել ջիհադիստների առաջխաղացումը, ասել է պաշտոնյան: MINUSMA առաքելության բազան գտնվում է օդանավակայանի և ռազմակայանի կողքին, որտեղ, ինչպես ասվում է, տեղակայված են Wagner PMC-ի զինյալները: Առաքելության խոսնակը հրաժարվել է AFP-ին մեկնաբանել այդ հարցը: 2020 թվականի օգոստոսից Մալին կառավարվում է զինվորականների կողմից, որոնք խզել են Ֆրանսիայի հետ երկարամյա դաշինքը և ռազմականապես և քաղաքականապես կողմնորոշված են դեպի Ռուսաստանը։ |