ԵԽԽՎ-ն Ռուսաստանի գործողությունները ճանաչել է որպես ցեղասպանություն
![]() 1106 Հինգշաբթի, 27 ապրիլի, 2023 թ., 20:18 Եվրոխորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովն ուկրաինացի երեխաների արտաքսումն ու բռնի տեղափոխումը Ռուսաստանի Դաշնության տարածք ճանաչել է որպես ցեղասպանություն։ Համապատասխան բանաձևն ընդունվել է հինգշաբթի օրը լիագումար նիստում, գրում է European Truth-ը։ «Վեհաժողովն ընդգծում է, որ երեխաների բռնի տեղափոխումը մի խմբից մյուսը՝ ազգային, էթնիկ, ռասայական կամ կրոնական խմբին ամբողջությամբ կամ մասնակի ոչնչացնելու մտադրությամբ համարվում է ցեղասպանություն՝ համաձայն 1948 թվականի ցեղասպանության կոնվենցիայի հոդված 2 (ե) կետի»,- ասվում է բանաձևում։ Փաստաթղթում նշվում է, որ Դոնեցկի և Լուգանսկի շրջանների ժամանակավոր օկուպացված տարածքներից ուկրաինացիների ապօրինի տեղահանման պրակտիկան սկսվել է դեռևս Ռուսաստանի Դաշնության լայնամասշտաբ ագրեսիայի սկսվելուց առաջ՝ երեխաներին մանկատներից և մասնագիտացված հաստատություններից տեղափոխելու և արտաքսելու տեսքով։ ԵԽԽՎ-ն կոչ է արել Միջազգային քրեական դատարանին դիտարկել այս հանցագործության համար քրեական հետապնդման հնարավորությունը։ Հիշեցնենք, որ Ֆրանսիայի Սենատը՝ խորհրդարանի վերին պալատը, կոչ է արել ԵՄ կառույցներին և երկրներին ապացույցներ հավաքել ուկրաինացի երեխաներին բռնի կերպով Ռուսաստան տեղափոխելու վերաբերյալ և պատժամիջոցներ կիրառել այդ հանցագործությունների մեջ ներգրավված ռուս պաշտոնյաների նկատմամբ: |