Հայ եկեղեցականները Դադիվանքում շարունակում են իրենց հոգևոր ծառայությունը. Մայր աթոռ
![]() 246 Երեքշաբթի, 02 մայիսի, 2023 թ., 18:12 Հայ եկեղեցականները Դադիվանքում շարունակում են իրենց հոգևոր ծառայությունը: «Մեր եկեղեցականները Դադիվանքում շարունակում են իրենց հոգևոր ծառայությունը՝ շնորհիվ ռուս խաղաղապահների երախտարժան առաքելության, որով ապահովվում է վանքի անվտանգությունը։ Ինչ վերաբերում է Դադիվանքի աղվանական լինելու կեղծ պնդումներին, ապա պատմական անհերքելի փաստ է, որ վանքն ի սկզբանե եղել է հայկական և որևէ առնչություն չի ունեցել Աղվանից եկեղեցու հետ, առավել ևս՝ այսօրվա նորահայտ աղվանա-ուդիական կրոնական համայնքի հետ»,- նշել են Մայր Աթոռից: Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանը պահանջում է, որպեսզի հայ վանականները լքեն Դադիվանքը։ «Հայ վանականները պետք է լքեն Խուդավենգը (Դադիվանքի՝ ադրբեջաներեն խեղաթյուրված անունը- խմբ.)», - APA գործակալությանն ասել է Ադրբեջանի կրոնական կազմակերպությունների հետ աշխատանքի պետական կոմիտեի նախագահ Մուբարիզ Ղուրբանլին։ |