96 անօդաչու թռչող սարքեր հարձակվել են Մոսկվայի վրա
Մայիսի 10-ին, Մոսկվայի ժամանակով ժամը 07:00-ի դրությամբ Մոսկվայի օդային երթևեկության միասնական կառավարման համակարգն ստացել է ընդհանուր առմամբ 96 հաղորդում անհայտ անօդաչու թռչող սարքերի թռիչքների մասին Մոսկվայում և Մոսկվայի մարզում:
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ 2023 թվականի մայիսի 9-ին Ուկրաինայի Զինված ուժերը փորձել են հարձակվել Մոսկվայի վրա առնվազն երեք UJ-22 Airborne անօդաչու թռչող սարքերով, որոնք արձակվել են Չեռնիգովի շրջանից (Մոսկվայից մոտ 600 կիլոմետր հեռավորության վրա):
Անօդաչուներից մեկը խոցվել է Մոսկվայից 175 կիլոմետր հեռավորության վրա գտնվող Կալուգայի շրջանի Պրշեմիսլ գյուղի վրա։ Երկրորդը տնկվել է Բիցևսկու անտառի տարածքում, երրորդը՝ Լոմոնոսովի թաղամասում։
Մոսկվայի Լեֆորտովոյում՝ Բուրդենկոյի անվան զինվորական հոսպիտալի մոտ, հերթական անօդաչու թռչող սարքն են խոցել։
Մայիսի 9-ի կեսօրին մերձմոսկովյան Կլիմովսկում մեկ այլ անօդաչու թռչող սարք է կործանվել։ Նա ուրիշների համար վտանգ չի ներկայացրել, քանի որ բացի տեսախցիկից, ինքնաթիռում ոչինչ չի կրել։
2023 թվականի մայիսի 3-ի գիշերը երկու անօդաչու թռչող սարքեր հարձակվել են Կրեմլի վրա։ Հարձակման կադրերում երևում է, թե ինչպես են դրոնները պայթում Սենատի պալատի գմբեթի վրա: