Forbes-ը ռուս միլիարդատերերի ամենահարուստ ժառանգորդների ցուցակում ներառել է Պուտինի գիտական ղեկավարի դստերը
Երեքշաբթի, 30 մայիսի, 2023 թ., 20:00
Forbes ամսագիրը կազմել է ռուս միլիարդատերերի ամենահարուստ ժառանգների ամենամյա վարկանիշը։ Այս տարի ցուցակում հայտնվել է նոր մասնակից՝ Օլգա Լիտվինենկոն՝ Հանքարդյունաբերության համալսարանի ռեկտոր, գիտական ​​խորհրդատու Վլադիմիր Պուտինի դուստրը և Phosagro Վլադիմիր Լիտվինենկոյի փոքրամասնության բաժնետեր:
Օլգան Վլադիմիր Լիտվինենկոյի միակ դուստրն է, ով դոլարային միլիարդատեր է դարձել 2021 թվականի ապրիլին։ Նա Forbes-ի վարկածով ամենահարուստ ռուսների ցուցակի 40-րդ հորիզոնականում է՝ 3,1 միլիարդ դոլար կարողությամբ։ Ռուսաստանի ամենահարուստ ժառանգորդների վարկանիշում Օլգա Լիտվինենկոն 16-րդ տեղում է։
Ըստ բիզնես ամսագրի՝ Օլգան վաղուց լքել է Ռուսաստանը։ Արտերկրում նա հրապարակավ քննադատել է Ռուսաստանի իշխանություններին, մասնակցել Լիտվայում անցկացվող «Ազատ Ռուսաստան» ֆորումին, ինչպես նաև հայտարարել է, որ Միխայիլ Խոդորկովսկին միացել է «Բաց Ռուսաստանին», գրում է The Insider-ը։ Վլադիմիր Լիտվինենկոյի ղեկավարությամբ 1990-ականների վերջին Վլադիմիր Պուտինը պաշտպանել է իր թեկնածուական թեզը «Տարածաշրջանի հանքային ռեսուրսների բազայի վերարտադրության ռազմավարական պլանավորում շուկայական հարաբերությունների ձևավորման պայմաններում (Սանկտ Պետերբուրգ և Լենինգրադի մարզ)»: Օլգան 2017 թվականին The Insider-ին տված հարցազրույցում ասել է, որ 90-ականներին իր հայրը «շատերի համար ատենախոսություններ է գրել»։ Նրա խոսքով՝ իրեն նույնպես «ներգրավել են», նաև՝ «պուտինյան դիսերտացիայի համար»։