Ավարտվել են Դեբեդ գետի վրա նոր կամրջի կառուցման աշխատանքները
![]() 3196 Հինգշաբթի, 08 հունիսի, 2023 թ., 23:42 Հայաստանի Հանրապետության և Վրաստանի պետական սահմանների միջև գտնվող Սադախլո-Բագրատաշեն անցման կետի տարածքում՝ Դեբեդ գետի վրա կառուցվող նոր կամրջի՝ ՀՀ տարածքում գտնվող հատվածը մասնագիտական հանձնաժողովի կողմից ընդունվելու համար կստեղծվի ընդունող հանձնաժողով. այդ նպատակով կառավարությունն ընդունել է համապատասխան որոշում: Ըստ հիմնավորման՝ Հայաստանի հյուսիսային սահմանակետերի արդիականացման ծրագրի շրջանակում ավարտվել են Դեբեդ գետի վրա նոր կամրջի կառուցման աշխատանքները։ Որոշման արդյունքում կստեղծվի կամրջի հայկական կողմի հատվածի ընդունման մասնագիտական հանձնաժողով, որը կհետազոտի կամրջի համապատասխանությունը հաստատված նախագծին և նորմատիվատեխնիկական փաստաթղթերի պարտադիր պահանջներին, կտրամադրի ավարտված շինարարական օբյեկտը շահագործման ընդունող ակտ, որն էլ, ի թիվս այլ փաստաթղթերի, հիմք կհանդիսանա համատեղ հանձնաժողովի հայկական կողմի համար Կամուրջը շահագործման ընդունելիս։ |