Իրանը պատասխանել է «Զանգեզուրի միջանցք»-ի վերաբերյալ Էրդողանի հայտարարությանը
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը Բաքվից Անկարա վերադարձի ճանապարհին ինքնաթիռում լրագրողների հետ զրույցում ասել էր, որ Իրանը դեմ է Զանգեզուրի միջանցքի նախագծի իրականացմանը և ափսոսանք է հայտնել Իսլամական Հանրապետության նման դիրքորոշման համար։
Իրանի արձագանքը չի ուշացել: Իրանի գերագույն առաջնորդ այաթոլլա Ալի Խամենեիի խոսնակ այաթոլլա Սեյյեդ Հասան Ամիլին շտապել է հերքել Թուրքիայի ղեկավարի հայտարարությունը։ Նրա խոսքով, Իրանը, ըստ էության, դեմ չէ Ադրբեջանի և Նախիջևանի միջև ուղիղ տրանսպորտային կապի ստեղծմանը։ Նա հավելել է, որ Թուրքիան չպետք է անհանգստանա այս կապակցությամբ։
«Իրանը խնդիրներ չունի Ադրբեջանի և Նախիջևանի միջև Հայաստանի տարածքով տրանսպորտային կապ հաստատելու հետ կապված։ Շուրջ 20 տարի Իրանը Ադրբեջանին հնարավորություն է տվել օգտագործել իր տարածքը Նախիջևանի հետ հաղորդակցության համար։ Պատերազմի և օկուպացիայի ժամանակ նա փոխադրումներ է իրականացրել Ադրբեջանի և Նախիջևանի միջև Բիլասուվարով և Ջուղայով։ Հիմա էլ այս ճանապարհը բաց է ադրբեջանական մեքենաների համար։ Եթե ​​Հայաստանը թույլ չտա իր տարածքով Նախիջևանի հետ տրանսպորտային կապ հաստատել, մենք պատրաստ ենք Ադրբեջանին Իրանի տարածքով Նախիջևանի հետ կապող ավելի լավ ճանապարհ կառուցել։ Ադրբեջանը, Նախիջևանն ու Թուրքիան պետք է կապվեն իրանական հողերով. երկու երթուղիներով էլ Թուրքիան կարող է հեշտությամբ տեղափոխել իր ապրանքները Կենտրոնական Ասիա: Բայց եթե նրանք ասում են, որ ուզում են հողի սեփականություն, այլ ոչ թե փոխադրում, ապա դա չի համապատասխանում միջազգային նորմերին և ազգերի ու կառավարությունների ազգային ինքնիշխանությանը»,- ասել է Այաթոլլահ Ամիլին: