Պայթյունից մի քանի օր առաջ Կախովկայա հիդրոէլեկտրակայանում պայթուցիկով մեքենա է հայտնաբերվել
Անօդաչու թռչող սարքի բացառիկ լուսանկարների և Associated Press-ի ձեռք բերած տեղեկատվության համաձայն՝ Ռուսաստանն ուներ Կախովկա ՀԷԿ-ը պայթեցնելու միջոցներ, շարժառիթներ և հնարավորություններ։
Լուսանկարն արվել է մայիսի 28-ին ուկրաինական անօդաչու թռչող սարքով, որտեղ պատկերված է հիդրոէլեկտրակայանում կայանված մեքենան։ Մեքենայում երևում են մեծ տակառներ, որոնցից մեկը, հնարավոր է, կապակցված է ականի հետ, իսկ մալուխը ձգվում է դեպի Ռուսաստանի կողմից վերահսկվող գետի ափ: AP-ի փոխանցմամբ՝ հայտնի չէ, թե որքան ժամանակ է մեքենան կանգնել այնտեղ։
Ուկրաինական հատուկ նշանակության ջոկատի ներկայացուցիչը, անանուն մնալու պայմանով, ասել է, որ մեկ ականապատ մեքենան չէր կարողանա քանդել ամբարտակը։ Նա ենթադրել է, որ մեքենան պայթեցնելը կարող էր ուժգնացնել նախատեսվող պայթյունը շարժիչի սենյակում և ավերել ՀԷԿ-ի վերին մասը։
Նյութում ասվում է, որ Կախովկայա հիդրոէլեկտրակայանը կարող էր դիմակայել հազարավոր կիլոգրամ պայթուցիկ նյութերի պայթեցմանը։ Նաև ռուս զինվորականներն ամբողջությամբ վերահսկում էին հիդրոէլեկտրակայանը ներսից և դրսից, ուստի չափազանց քիչ հավանական է, որ որոշ «ուկրաինացի դիվերսանտներ» կարողանան հազարավոր ֆունտ պայթուցիկ մտցնել դրա մեջ, գրում է AP-ն։
Ինքը՝ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, անցյալ շաբաթ անուղղակիորեն ընդունեց իր ուժերի գերազանցությունը, թեև հաստատեց Ռուսաստանի կողմից պատասխանատվությունից հրաժարվելը. «Դա կարող է տարօրինակ թվալ, բայց այնուամենայնիվ: Ցավոք սրտի, դա ձախողեց նրանց հակահարձակումը տարածքում»: