Պետդեպարտամենտը Բայրամովի և Միրզոյանի բանակցություններն անվանել է «կառուցողական»
Ադրբեջանի և Հայաստանի արտգործնախարարների բանակցությունները «կառուցողական» են եղել։ Նրանց հետ այսօր առանձին հանդիպումներ կունենա ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը։ Այս մասին ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի պաշտոնական ներկայացուցիչ Մեթյու Միլլերը։ «Մենք կարծում ենք, որ բանակցությունները կառուցողական էին։ Պետքարտուղարը կրկին առանձին հանդիպումներ կունենա Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների հետ, իսկ հետո բանակցությունները կշարունակվեն եռակողմ ձևաչափով»,- ասել է Միլլերը։
Հունիսի 27-ին Վաշինգթոնում մեկնարկել է այսպես կոչված խաղաղ համաձայնագրի նախագծի շուրջ Ադրբեջանի և Հայաստանի արտգործնախարարների բանակցությունների հերթական փուլը։ Առաջին օրը Էնթոնի Բլինքենն արտաքին գործերի ազգային ուսումնական կենտրոնում երկկողմանի դռնփակ հանդիպումներ է ունեցել Ադրբեջանի և Հայաստանի արտգործնախարարների հետ։ Հանդիպումներից հետո Բլինքենը մասնակցել է երկու երկրների արտգործնախարարների հետ առաջին լիագումար հանդիպմանը։ Այնուհետև նախարարները շարունակել են երկկողմ ձևաչափով բանակցությունները, որոնք շարունակվել են ընդհատումներով 4-5 ժամ։ Երկրորդ օրը տեղի է ունեցել եռակողմ հանդիպում՝ ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջեյք Սալիվանի մասնակցությամբ։ Դրան հաջորդել է երկու երկրների արտգործնախարարների երկկողմ հանդիպումը։