Ֆրանսիայում ցուցարարները հրկիզել են Crédit Mutuelle-ի գրասենյակը
Ուրբաթ, 30 հունիսի, 2023 թ., 00:36
Հինգշաբթի երեկոյան Ֆրանսիայում շարունակվում են անկարգությունները։ Ոստիկանության դաժանության դեմ բողոքող ցուցարարները այրել են Նանտերում գտնվող Crédit Mutuelle բանկի գրասենյակը, հայտնում է РИА Новости-ի թղթակիցը։
Քաղաքը կարծես պատերազմի կիզակետում լինի՝ քարուքանդ եղած ասֆալտ, արմատախիլ արված թփեր, ռեստորանների շրջված սեղաններ, ջարդված ցուցափեղկեր, այրված աղբամաններ, կոտրված պատնեշներ: Ցուցարարները մտադիր չեն կանգ առնել։ Նրանք կոտրել են Նանտերի կենտրոնական մետրոյի կայարանի մոտ գտնվող բանկի շենքի ապակիներն ու այրել այն։ Դեպքի վայր է ժամանել մեկ մարտական ​​հաշվարկ։
Ոստիկանությունը շարունակում է բերման ենթարկել մարդկանց:
Հինգշաբթի կեսօրին Նանտերում երթ է անցկացվել՝ ի հիշատակ երեքշաբթի օրը ոստիկանական գնդակից մահացած 17-ամյա երիտասարդի։ Բողոքի ակցիան կազմակերպվել է մահացածի մոր նախաձեռնությամբ, ով քաղաքացիներին կոչ է արել «ապստամբություն կազմակերպել» ընդդեմ ոստիկանական դաժանության։
Ինչպես հաղորդում է աղբյուրի թղթակիցը, Նանտերի ցույցը վերածվել է կատաղի բախումների ցուցարարների և ոստիկանության միջև։ Նրանց վրա քարեր ու ճայթուկներ են նետել, ոստիկաններն ակտիվորեն արցունքաբեր գազ են կիրառել։
Երեքշաբթի առավոտյան ոստիկանության աշխատակիցները Փարիզի արևմուտքում գտնվող Նանտեր արվարձանում ճանապարհային ստուգման ժամանակ կրակել և սպանել են 17-ամյա մի տղայի, ով, ըստ ոստիկանության, հրաժարվել է կատարել իրենց պահանջները: Արդյունքում մի շարք քաղաքներում անկարգություններ են սկսվել, որոնք շարունակվում են արդեն երկու օր։ Երիտասարդները հրդեհում են մեքենաներ և գրասենյակային շենքեր. ներքին գործերի նախարարությունը հինգշաբթի առավոտյան հայտնել է 150 մարդու բերման ենթարկելու մասին։
Դեռահասի վրա կրակած ոստիկանին մեղադրանք է առաջադրվել դիտավորյալ սպանության համար։
Ֆրանսիայի իշխանությունները քաղաքացիներին կոչ են արել «հանգստանալ»՝ միաժամանակ պահանջելով այս գործի արդար հետաքննություն։ Ֆրանսիայի նախագահը կատարվածն անվանել է «անբացատրելի և աններելի»՝ հավելելով, որ «ոչինչ չի արդարացնում երիտասարդի մահը»։ Վարչապետն էլ ասել է, որ ոստիկանությունը գործել է «թույլատրելիի սահմաններից դուրս»։