Իրանում կսկսեն առավել խիստ վերահսկել կանանց՝ գլխաշոր կրելու կանոնները
![]() 946 Կիրակի, 16 հուլիսի, 2023 թ., 18:48 Իրանի ոստիկանությունը սկսել է տրանսպորտային միջոցներով և ոտքով պարեկություն կազմակերպել՝ վերահսկելու, որ բոլոր կանայք խստորեն պահպանեն հիջաբ կրելու կանոնները։ Այս մասին հայտնում է Tasnim գործակալությունը՝ վկայակոչելով իրավապահ մարմինների ներկայացուցչին։ Իրանի քրեական օրենսգրքի համաձայն՝ հիջաբ կրելու նորմերը չպահպանող կանայք դեմքին, բացի տուգանքներից, ազատազրկում են՝ 10 օրից 2 ամիս ժամկետով։ Նրանց նկատմամբ կարող են կիրառվել նաև վարչական լրացուցիչ միջոցներ, մասնավորապես՝ քաղաքացիական ծառայությունից ազատում, աքսոր, երկրից դուրս գալու և ընդդիմադիր կազմակերպությունների հետ շփումների արգելում, գույքի բռնագրավում։ Էլ ավելի լուրջ պատիժ է սպասվում նրանց, ովքեր համոզում և խրախուսում են ուրիշներին հրաժարվել հիջաբ կրելուց՝ նրանք կարող են դատապարտվել 1-ից 10 տարի ժամկետով ազատազրկման։ |