Ռուսաստանը հայց է ներկայացրել Ուկրաինայի դեմ. դատարանը հրապարակել է որոշումը
![]() 1392 Երեքշաբթի, 18 հուլիսի, 2023 թ., 17:30 Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանն ամբողջությամբ մերժել է «Ռուսաստանն ընդդեմ Ուկրաինայի» (թիվ 36958/21) գործով հայցերը, հայտնում է Ուկրաինայի արդարադատության նախարարության մամուլի ծառայությունը։ ՄԻԵԴ-ի կողմից Ռուսաստանի Դաշնության կողմից ներկայացված նյութերն ու ապացույցները մանրակրկիտ ուսումնասիրելուց հետո, ինչպես նաև հաշվի առնելով Ռուսաստանի պահվածքը և 2022 թվականի մարտից ի վեր որևէ համագործակցության բացակայությունը, դատարանը մերժեց հայցն ամբողջությամբ բավարարել և հանեց այն։ գործերի գրանցամատյանում, ասվում է Ուկրաինայի արդարադատության նախարարության հաղորդագրության մեջ։ Բացի այդ, Ռուսաստանը բողոքել էր Հյուսիսային Ղրիմի ջրանցքի արգելափակումից և խնդրել ՄԻԵԴ-ին՝ կիրառել ժամանակավոր միջոցներ, այդ թվում՝ պարտավորեցնել Ուկրաինային վերականգնել Ղրիմ ջրամատակարարումը և դադարեցնել ռուսաց լեզվի օգտագործման «ոտնձգությունները»: Սակայն դատարանն անմիջապես հերքել է դա՝ հստակ նշելով, որ Ռուսաստանն ապացույցներ չի ներկայացրել «Եվրոպական կոնվենցիայով մարդու հիմնարար իրավունքներին անուղղելի վնաս հասցնելու լուրջ ռիսկի մասին»։ Ուկրաինայի արդարադատության փոխնախարար Իրինա Մուդրայան նշել է, որ 2022 թվականի մարտին Ռուսաստանի Դաշնության վտարումը Եվրոխորհրդից չխանգարեց ՄԻԵԴ-ին որոշել շարունակել քննել Ռուսաստանի դեմ գործերը, որոնք գտնվում էին իր վարույթում. «ՄԻԵԴ-ը հստակ տվել է ազդանշան, որ այն շարունակելու է արդարադատություն իրականացնել»։ |