«Լաչինի միջանցքը պետք է անհապաղ բացվի». Մեթյու Միլլեր
![]() 1613 Ուրբաթ, 21 հուլիսի, 2023 թ., 12:24 «ԱՄՆ-ը շարունակում է խորապես անհանգստացած մնալ, որ Ադրբեջանը շարունակ փակ է պահում Լաչինի միջանցքը՝ առևտրային, հումանիտար և անձնական մեքենաների համար։ Մարդասիրական նպատակներով տեղաշարժի դադարեցումն ահագնացնում է հումանիտար իրավիճակը և խաթարում վստահության ձևավորման ջանքերը խաղաղության գործընթացում»,- Radar Armenia-ի հարցին ի պատասխան՝ այս մասին հայտնել է ԱՄՆ պետդեպի մամուլի խոսնակ Մեթյու Միլլերը: «Առևտրային, հումանիտար և մասնավոր մեքենաների տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով պետք է անհապաղ վերականգնվի։ Մենք հետևողականորեն պաշտպանում ենք տեսակետը, որ տարածաշրջանում խաղաղությունը պետք է ներառի Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության իրավունքների ու անվտանգության ապահովումը։ Մենք ողջունում ենք այն երկխոսությունը, որը առաջ է մղում այս նպատակը»,- նշել է նա: Մանրամասները՝ սկզբնաղբյուրում: |