ՀՐԱՏԱՊ ԼՈՒՐ. Ադրբեջանը արգելանքի է վերցրել արցախցի քաղաքացուն
![]() 647 Շաբաթ, 29 հուլիսի, 2023 թ., 13:54 ԱՀ պետնախարար Գուրգեն Ներսիսյանն ահազանգում է. «ԱԴՐԲԵՋԱՆԸ ԱՐԳԵԼԱՆՔԻ Է ՎԵՐՑՐԵԼ ԲՈՒԺՄԱՆ ՆՊԱՏԱԿՈՎ ԿԱՐՄԻՐ ԽԱՉԻ ՄԻՋՈՑՈՎ ԱՅՍՕՐ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԲՈՒԺՀԱՍՏԱՏՈՒԹՅՈՒՆ ՏԵՂԱՓՈԽՎՈՂ ԱՐՑԱԽԻ 68-ԱՄՅԱ ՔԱՂԱՔԱՑՈՒՆ Երբ Ադրբեջանին իբրև թե կոչ է արվում հարգել գոնե Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի առաքելությանը, այսօր ԿԽՄԿ միջոցով բուժման նպատակով Հայաստանի Հանրապետության բուժհաստատություններ տեղափոխվող հիվանդներից Ադրբեջանի կողմից արգելանքի է վերցվել ԱՀ 68-ամյա մի քաղաքացի և անցակետից տեղափոխվել այլ վայր։ Այս պահին ԿԽՄԿ ներկայացուցիչը գտնվում է մեր քաղաքացու մոտ, սակայն բանակցությունները դեռևս որևէ արդյունք չեն տվել, սպասում ենք նոր տեղեկությունների։ Նույն երթով ՀՀ տեղափոխվող մեր քաղաքացիները Գորիս քաղաքից ներկայացած ԿԽՄԿ ներկայացուցչի ուղեկցությամբ տեղափոխվել են Գորիսի բուժհաստատություն, իսկ ՀՀ-ում բուժված մեր քաղաքացիներին Արցախ վերադարձնելու երթը չեղարկվել է։ Աղբյուրը` Գուրգեն Ներսիսյան |