«Սերգեյ Սմբատյանը հայ երաժշտական արվեստը ներկայացնողն է տարբեր երկրների բամերից». Գագիկ Եգանյան
![]() 1522 Երկուշաբթի, 31 հուլիսի, 2023 թ., 23:42 Հայաստանի Հանրային խորհրդի անդամ, Ժողովրդագրության և գենդերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Եգանյանը գրել է. «Չնայած երիտասարդ տարիքին՝ Սերգեյ Սմբատյանն այն եզակի անձանցից է, որի ճանաչումը վաղուց դուրս է եկել Հայաստանի սահմաններից։ Նրա ղեկավարած սիմֆոնիկ նվագախմբերը հանդես են գալիս աշխարհի ամենահեղինակավոր դահլիճներում, համաշխարհային մեծության մենակատարներ ու դիրիժորներ սիրով են համագործակցում նրա հետ։ Նա հայ երաժշտական արվեստի լավագույն գոհարների ներկայացնողն է տարբեր երկրների բամերից։ Անսահման աշխատասիրության ու ֆանտաստիկ կրեատիվության շնորհիվ նրա բազմաթիվ նախաձեռնությունները բերկրանք են պատճառում երաժշտասեր հանրությանը։ Իմ զորակցությունն եմ հայտնում սիրելի մաեստրոյին, նրա ընտանիքին ու Հայաստանի երիտասարդ մշակութային հանրությանը»։ Աղբյուրը` Գագիկ Եգանյանը |