Արցախում նախագահ են ընտրում․ քաղաքացիները հավաքվել են ԱԺ շենքի մոտ
![]() 1465 Շաբաթ, 09 սեպտեմբերի, 2023 թ., 11:06 Արցախի Ազգային ժողովն այսօր հատուկ նիստ է գումարել՝ Հանրապետության նախագահի ընտրության հարցով։ Ինչպես նախօրեին հայտնել էր ԱԺ նախագահի պաշտոնակատար Գագիկ Բաղունց, «Ազատ հայրենիք - ՔՄԴ», «Արդարություն», «Հայ հեղափոխական դաշնակցություն» և «Արցախի ժողովրդավարական կուսակցություն» խմբակցությունները նախագահի թեկնածու են առաջադրել Սամվել Սերգեյի Շահրամանյանին, «Միասնական հայրենիք» խմբակցությունը՝ Սամվել Անդրանիկի Բաբայանին: «Միասնական հայրենիք» խմբակցության կողմից Սամվել Անդրանիկի Բաբայանին Հանրապետության նախագահի թեկնածու առաջադրելու դիմումը և դրան կից ներկայացված փաստաթղթերը հետ են վերադարձվել՝ վերջին տասը տարում միայն Արցախի Հանրապետության քաղաքացի հանդիսանալու, վերջին տասը տարում Արցախի Հանրապետությունում մշտապես բնակվելու մասին տեղեկանքը չներկայացնելու պատճառով: |