Տեղի է ունեցել Արցախի նորընտիր նախագահի երդմնակալությունը
![]() 473 Կիրակի, 10 սեպտեմբերի, 2023 թ., 12:36 Արցախի Հանրապետության նորընտիր նախագահ Սերգեյ Շահրամանյանի պաշտոնի ստանձնման նպատակով 2023 թվականի սեպտեմբերի 10-ին հրավիրվել է ԱՀ Ազգային ժողովի հատուկ նիստը, որը վարում էր ԱԺ նախագահի պաշտոնակատար Գագիկ Բաղունցը: Նիստին ներկա էին 30 պատգամավորներ: Հատուկ նիստին դահլիճ են բերվել Արցախի Հանրապետության Սահմանադրությունը և 17-րդ դարի Ավետարանը: Այնուհետև, օրենքով սահմանված կարգով, նախագահ Սամվել Շահրամանյանը երդում է տվել. «Ստանձնելով Արցախի Հանրապետության նախագահի պաշտոնը՝ երդվում եմ. անվերապահորեն կատարել Սահմանադրության պահանջները՝ հարգել մարդու և քաղաքացու իրավունքներն ու ազատությունները, ապահովել Հանրապետության ինքնիշխանությունը, անկախությունը, տարածքային ամբողջականությունը և անվտանգությունը՝ ի փառս Արցախի Հանրապետության և ի բարօրություն Արցախի ժողովրդի»: «Արդեն 32 տարի է, ինչ արցախցիները կանգնած են հայ ժողովրդի գոյության և արժանապատվության պայքարի առաջնագծում և բազում զրկանքներ ու տառապանքներ են կրել ու դեռ շարունակում են կրել: Բազմավաստակ մեր ժողովուրդը այսօր ամեն ինչից առավել կարիք ունի սիրո և անկեղծության, և առաջին հերթին՝ իր երկրի ղեկավարների կողմից: Արցախի քաղաքական դաշտում առկա համերաշխության և միասնականության մթնոլորտը պետք է դառնա մեր պայքարի ամուր հիմքը և ողջ հայության համախմբման շարժիչ ուժը»,- ընդգծված է հոգևոր առաջնորդի շնորհավորական ուղերձում: Հատուկ նիստին մասնակցել են ԱՀ երկրորդ, երրորդ և չորրորդ նախագահներ Արկադի Ղուկասյանը, Բակո Սահակյանը և Արայիկ Հարությունյանը, ԳԽ նախագահի պաշտոնակատար Գեորգի Պետրոսյանը, ԱՀ ԱԺ 3 գումարումների նախագահ Աշոտ Ղուլյանը և այլ անձինք։ ![]() ![]() ![]() Աղբյուրը` ԱՀ ԱԺ |